Pilatus PC-24 idealny mały samolot do prywatnych lotów

Pilatus PC-24 idealny mały samolot do prywatnych lotów

lut 20, 2025

Trzy miesiące po premierze Microsoft Flight Simulatora 2024 wciąż jeszcze nie przetestowałem wszystkich samolotów domyślnych. Ostatnio po raz pierwszy odpaliłem Pilatusa PC-24 i mimo pewnych bolączek wieku dziecięcego symulatora już teraz można powiedzieć, że wspomniany bizjet ma duży potencjał i w niedalekiej przyszłości pojawi się on na naszym kanale.

Pilatus PC-24 to szwajcarski niewielki biznesowy samolot odrzutowy, który – w zależności od konfiguracji kabiny – zabiera na pokład od sześciu do 10 osób. Na pokładzie mogą mieć oni do swojej dyspozycji m.in. WiFi, barek, składane stoliki, toaletę, czy łączność za pośrednictwem telefonu satelitarnego. Dzięki swojej niewielkiej wadze, która „na pusto” wynosi niewiele ponad 3 tony, oraz stosunkowo mocnym dwóm silnikom turbowentylatorowym Williams FJ44-4A, maszyna ta może operować z bardzo krótkich dróg startowych – niekoniecznie nawet utwardzonych. Pilatus PC-24 może wznieść się nawet na 45 tysięcy stóp, a jego maksymalny zasięg wynosi nieco ponad 3600 km. Wszystko to sprawia, że Pilatus PC-24 jest najchętniej kupowanym przez polskich przedsiębiorców prywatnym samolotem.

Za przeniesienie PC-24 do Microsoft Flight Simulatora odpowiadają deweloperzy z Carenado. Sam model – zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny – jest zrobiony bardzo dobrze. W kokpicie i kabinie mamy sporo elementów interaktywnych – od bezpieczników, poprzez osłonki przeciwsłoneczne, oświetlenie kabiny i na stolikach w przestrzeni pasażerskiej skończywszy. Co ciekawe do wyboru mamy kilka wariantów tej maszyny – poza wersją „pax”, mamy też cargo, a także wariant służący do transportu medycznego.

W kokpicie do swojej dyspozycji wymodelowaną awionikę Primus Epic 2.0 Integrated Avionics System od Honeywella, która wymaga jeszcze nieco szlifów ze strony twórców MSFS-a – obecne beta testy Sim Update’u 1 pokazują, że deweloperzy o tym wiedzą i pracują nad poprawkami. Całość już teraz jest na tyle intuicyjna, że nawet bez doświadczenia w lataniu PC-24 bez problemu można odnaleźć się za sterami tego samolotu, sprawnie go uruchamiając. Z kolei dzięki automatycznej przepustnicy można w wygodny sposób zarządzać prędkością, unikając zarówno przeciągnięcia, jak i zbyt wysokich osiągów. Jak już przy osiągach jesteśmy, to byłem bardzo zdziwiony z jaką prędkością pionową Pilatus PC-24 może się wznosić. Podczas swojego lotu testowego miałem drobne problemy ze stworzeniem planu lotu, które jednak udało się szybko rozwiązać i cały lot przebiegł bez większych zakłóceń.

Warto tu zaznaczyć, że w Polsce dystrybutora sprzedającego Pilatusa PC-24 dla użytkowników prywatnych i instytucjonalnych. To firma JB Aviation założona w 1992 r. w Konstancinie-Jeziornej przez Jana Borowskiego. W swojej ofercie ma ona nie tylko wspomniane maszyny, ale też samoloty turbośmigłowe, tłokowe oraz śmigłowce. Ponadto JB Aviation realizuje obsługę techniczną i usługi serwisowe oferowanych przez siebie statków powietrznych.

Artykuł sponsorowany.

Udostępnień
pl_PLPolish