Newsky – najlepszy tracker lotów do MSFS?

Autor:

Newsky to aplikacja służąca do latania w wirtualnych liniach lotniczych oraz zarządzania nimi. Mimo że program cały czas jest w fazie rozwojowej, to już teraz jest to jeden z najlepszych sposobów na rejestrowanie postępów w rozwijaniu umiejętności latania w najpopularniejszych symulatorach lotu.

Newsky jest dostępne w formie aplikacji oraz w wersji webowej. Wspiera kilka symulatorów lotniczych – począwszy od Microsoft Flight Simulatora, poprzez wszystkie wersje Prepar3D-a, skończywszy na X-Plane (w wersji 10, 11 oraz 12). Obecnie aplikacja umożliwia loty pasażerskie samolotami liniowymi oraz general aviation. W planach jest dodanie lotów czarterowych oraz cargo.

Jak w każdym managerze wirtualnych linii lotniczych, mamy w Newsky rozbudowany aspekt ekonomiczny. Samoloty można na ten moment wyłącznie leasingować, co generuje codzienne koszta. Tak samo jest z utrzymaniem tras rozkładowych oraz gate’ów na lotniskach. Koszty „lotniskowe” są uzależnione od wielkości danego portu lotniczego.

Każdy wykonany lot generuje dochody oraz koszty. Te pierwsze są uzależnione od liczby pasażerów, długości trasy i rodzaju samolotu. Zainteresowanie pasażerów na loty z danego lotniska w konkretnym kierunku jest zmienne i zależą m.in. od tego, jak często dane lotnisko jest odwiedzane przez wirtualnych pilotów. Koszty z kolei obejmują m.in. zakup paliwa, eksploatację maszyn, obsługę pasażerów, opłaty lotniskowe, czy też opłaty operacyjne. Wszystko to sprawia, że manager linii musi na bieżąco obserwować zmiany w przepływach pasażerów oraz statystyki wykonywanych lotów, aby jak najbardziej zoptymalizować rozkładówkę.

Ekonomia nie jest jednak najważniejszym aspektem Newsky i może zostać pominięta bez żadnych konsekwencji zarówno dla pilota, jak i dla linii lotniczej (w ekosystemie Newsky nie można splajtować). Dużo istotniejszy z punktu widzenia użytkowników jest mechanizm oceny lotu umiejętności danego pilota. Aplikacja sprawdza szereg parametrów – wśród nich są: przeciążenie i utrzymanie osi środkowej pasa przy przyziemieniu, przyziemienie w touch down zone, konfigurację i stabilność podejścia do lądowania oraz wznoszenia po starcie, włączanie i wyłączanie świateł w samolocie, wypuszczanie podwozia. Newsky sprawdza też choćby, czy nie została przekroczona maksymalna waga do lądowania. Co więcej – przy ocenie siły przyziemienia – nie jest brany pod uwagę wyłącznie moment zetknięcia kół z podłożem, ale dłuższy przedział czasowy – dzięki temu uwzględniana jest choćby kompresja podwozia.

Za mniej istotne błędy odejmowane są punkty od końcowej oceny, zaś przy większych przewinieniach dochodzą też kary finansowe dla linii sięgające kilkuset tysięcy, a nawet – w przypadku rozbicia maszyny – milionów dolarów. Sporo też zależy od warunków pogodowych – przy niesprzyjającej aurze (mokry i zaśnieżony pas, silny crosswind) – tolerancja mocniejszych lądowań jest większa niż przy ładnej pogodzie. Jeśli chodzi o wiatr, to Newsky sprawdza również, czy jego siła nie przekracza dozwolonych przez producenta danego samolotu wartości.

Oprócz lotów rozkładowych aplikacja umożliwia pilotom tworzenie lotów dowolnych. W przeciwieństwie do tych pierwszych, które są ograniczone do wyznaczonych przez linię tras, a także przez dostępność maszyn w danej lokalizacji, w przypadku free flight można rozpocząć i zakończyć lot w dowolnym miejscu na świecie.

Na ten moment aplikacja jest darmowa – zarówno dla pilotów jak i managerów linii lotniczych. W przyszłości planowane jest jednak wprowadzenie opłat dla właścicieli jednoosobowych oraz dla dużych wirtualnych linii lotniczych.


Wśród linii lotniczych dostępnych w Newsky jest nasza: Wirtualne Lotnictwo Airline (w skrócie WLAirline). Nasz zespół liczy aktualnie 10 osób i latamy wyłącznie loty rozkładowe. We flocie mamy obecnie 10 samolotów.

Cały czas prowadzimy rekrutację. Więcej szczegółów:
https://wirtualnelotnictwo.pl/wirtualne-lotnictwo-airline-na-newsky/

Kategorie artykułu: Darmowe aplikacje · Recenzje
Udostępnień