Rekordowe zainteresowanie B777 od PMDG. Nie obyło się bez problemów

Autor:

Boeing 777-300ER od PMDG jest już dostępny. Samolot trafił do sprzedaży około godz. 23:00 polskiego czasu i – jak się okazało – zainteresowanie ze strony użytkowników przerosło najśmielsze przewidywania zespołu deweloperów.

Już chwilę po premierze pojawiły się znaczące problemy techniczne polegające na zablokowaniu się procesu wysyłania maili z kodem licencyjnym oraz linkiem do pobrania samolotu.

– Jeden z tych systemów dostał czkawki i ponowne jego uruchomienie zajęło 3 minuty. W tym czasie wszystkie złożone zamówienia były grupowane w partie do przetwarzania w momencie, gdy obciążenie spadnie do akceptowalnego poziomu. W ciągu tych trzech minut zebraliśmy około 6000 zamówień – mówi Mathijs Kok, odpowiadający w PMDG za kontakt ze społecznością.

Stało się tak pomimo poczynionych w ostatnim czasie przez PMDG dużych inwestycji, polegających na przeniesieniu systemów do chmur dużych firm, takich jak Alphabet, Amazon, czy Big Commerce. Po odblokowaniu się systemu wysyłania maili przetwarzanie zakolejkowanych zamówień od 22:54 do 3:15 polskiego czasu.

– Czy należało to przewidzieć? Z całą pewnością. Brak wyobraźni wszystkich osób zaangażowanych w proces testowania, łącznie ze mną, sprawił, że przemknęło to bez sprawdzenia – kontynuuje Kok. – Pozytywnym akcentem jest to, że system nie zawiódł od razu. W 2022 r. wszystko się posypało i wielu z Was pamięta, że ​​przez większą część dnia byliśmy offline. Tym razem wszystkie główne systemy nadal działały, a zamówienia były grupowane i przetwarzane w dużej mierze bez interwencji człowieka. W ten sposób systemy krytyczne POWINNY regenerować się po awarii — zatem z punktu widzenia odzyskiwania — systemy awaryjne zrobiły to, co do nich należało – dodaje.

Niestety wysypanie się jednego systemu spowodowały kaskadowe problemy w innych, wymagające skorzystania z systemów rezerwowych. Obecnie wszystkie mechanizmy są już sprawne i każdy, kto zakupił Boeinga 777, powinien już otrzymać maila z kluczem licencyjnym oraz linkiem, z którego może pobrać samolot. Jeśli ktoś nie otrzymał odpowiedniej wiadomości, powinien skontaktować się z supportem PMDG.

Jeśli chodzi o cenę, to sprawdziły się przedpremierowe spekulacje. Boeing 777-300ER kosztuje 77,73 USD.

Fot. PMDG/Facebook


Zostań naszym Patronem:

Udostępnień